1. Громадяни України мають право на альтернативну службу, якщо виконання військового обов’язку суперечить їхнім релігійним переконанням і якщо вони належать до діючих відповідно до законодавства релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, а саме: адвентисти-реформісти; адвентисти сьомого дня; євангельські християни; євангельські християни баптисти; покутники; свідки Єгови; харизматичні християнські церкви; християни віри євангельської, християни євангельської віри; товариство Свідомості Крішни. Перелік таких релігійних організацій затверджується Кабінетом Міністрів України.
2. Для вирішення питання про направлення на альтернативну службу громадянин, після взяття на військовий облік, але не пізніше ніж за два календарні місяці до почату встановленого законодавством періоду призову на строкову військову службу, особисто подає письмову заяву до комісії у справах альтернативної (невійськової) служби (далі – комісія) за місцем проживання.
3. Заява про направлення на альтернативну службу подається у довільній формі із зазначенням мотивів неможливості проходження строкової військової служби та підтвердженням істинності релігійних переконань громадянина. До заяви додається копія документа про освіту, довідка про склад сім”ї та довідка з місця роботи або навчання. Заява про направлення на альтернативну службу приймається за наявності паспорта, відсутність паспорта є підставою для відмови у прийнятті заяви. Заява розглядається у присутності громадянина.
4. Громадянин зобов’язаний прибути на засідання комісії у строк, зазначений у повідомленні.
5. Рішенням комісії громадянинові може бути відмовлено у направленні на альтернативну службу в разі: несвоєчасного подання заяви про направлення на альтернативну службу; відсутності підтвердження істинності релігійних переконань; неявки громадянина без поважних причин на засідання комісії.
6. Строк альтернативної служби становить 27 місяців, а для осіб, які мають вищу освіту, тобто закінчили вищі заклади освіти III та IV рівня акредитації – 18 місяців.
7. Під час проходження альтернативної служби громадянинові надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів. За перший рік альтернативної служби відпустка надається після відпрацьованих 11 календарних місяців.
8. Громадянин, направлений на альтернативну службу, не має права ухилятися від її проходження, брати участь у страйках, займатися підприємницькою діяльністю, навчатися в закладах освіти, крім середніх або вищих закладів освіти з вечірньою або заочною формою навчання.
9. Час проходження альтернативної служби зараховується до його загального трудового стажу.
10. Якщо громадянин, який проходить альтернативну службу, виявив бажання проходити строкову військову службу, він звертається до комісії з відповідною заявою про дострокове припинення альтернативної служби.
На підставі заяви громадянина та повідомлення військового комісаріату про прийняття призовною комісією рішення щодо його призову на строкову військову службу комісія приймає рішення про дострокове припинення альтернативної служби.
При цьому строк альтернативної служби, визначений з урахуванням використання громадянином робочого часу протягом проходження служби, зараховується до строку військової служби з розрахунку півтора місяці альтернативної служби за один місяць строкової військової служби.
11. У разі призову громадянина на строкову військову службу у зв’язку з ухиленням від проходження альтернативної служби строк проходження альтернативної служби не зараховується до строку військової служби.
12. Громадянин після звільнення з альтернативної служби протягом п’яти календарних днів зобов’язаний стати на облік у військовому комісаріаті та в комісії у справах альтернативної служби за місцем проживання. У тому ж порядку в зазначений строк громадянин стає на облік і у разі зміни місця проживання.
Відділ соціального захисту населення
Опубліковано 10.05.2016 року