Прості кроки для отримання безкоштовних або пільгових лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування. Конституція України (стаття 49) гарантує право кожного на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» встановлено:
Безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування провадиться групам населення та за категоріями захворювань.
Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, зазначені у переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. № 1071.
Відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб. Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах, отримують ліки в аптеках, закріплених за цими закладами. Ліки дітям-інвалідам за рецептами лікарів відпускаються незалежно від місця проживання цих дітей.
Групи населення, які мають право на безкоштовні ліки:
Незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу їх сім ’ї:
- діти віком до трьох років;
- учасники бойових дій та інваліди війни;
- особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи 1,2 категорій та їх діти;
- дівчата-підлітки і жінки з протипоказаннями вагітності;
- пенсіонери за віком або у зв’язку з втратою годувальника, якщо розмір пенсії мінімальний;
- інваліди, які отримують пенсію за віком, по інвалідності або у зв’язку з втратою годувальника , якщо розмір пенсії мінімальний;
- інваліди та особи, які отримують державну соціальну допомогу, призначену замість пенсії;
- діти-інваліди;
- ветерани військової служби, органів внутрішніх справ і деякі інші особи.
В залежності від середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу:
- діти з багатодітних сімей;
- особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії;
- учасники війни;
- жертви нацистських переслідувань;
- особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною та інші.
Групи населення, яким ліки відпускаються з оплатою 50% їх вартості:
- діти віком від трьох до шести років;
- інваліди І і II груп;
- депортовані особи, які досягли пенсійного віку або є інвалідами;
- реабілітовані особи, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами;
- почесні донори України.
Категорії захворювань, при яких лікарські засоби відпускаються безкоштовно:
- Онкологічні захворювання;
- Гематологічні захворювання;
- Діабет (цукровий і нецукровий);
- Ревматизм, Ревматоїдний артрит;
- Пухирчатка; Системний гострий вовчак; Системні, хронічні, тяжкі захворювання шкіри Сифіліс; Лепра; Туберкульоз;
- Аддісонова хвороба; Фенілкетонурія;
- Гепатоцеребральна дистрофія;
- Шизофренія та епілепсія;
- Психічні захворювання (інвалідам І та II груп, а також хворим, які працюють в лікувально- виробничих майстернях психоневрологічних і психіатричних закладів);
- Стан після операції протезування клапанів серця; Гостра переміжна порфірія; Дизентерія; Муковісцидоз; Тяжкі форми бруцельозу; Гіпофізарний нанізм; Гіпопаратиреоз;
- Стан після пересадки органів і тканин; Бронхіальна астма; Хвороба Бехтерева; Міостенія; Міопатія: Мозочкова атаксія Марі; Інфаркт міокарду (перші шість місяців); Дитячий церебральний параліч;
- СНІД, ВІЛ-інфекція; Хвороба Паркінсона; Післяопераційний гіпотиреоз, у тому числі з приводу раку щитовидної залози;
- Вроджена дисфункція кори наднирників.
Безоплатний відпуск лікарських засобів за переліченими категоріями захворювань провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги. Хворі на СНІД та ВІЧ-інфіковані незалежно від основного захворювання мають право на безоплатний відпуск лікарських засобів за наявності в них будь-яких інших захворювань.
Кроки, які необхідно здійснити для отримання безкоштовних або пільгових ліків:
1. Візит до лікарні за місцем мешкання для отримання рецепта лікаря.
- Повідомте лікаря, що Ви маєте право на безкоштовні ліки, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».
- Рецепт повинен бути оформлений особистим підписом лікаря та його печаткою, інакше він
- не має сили.
- Попросіть лікаря вказати у рецепті міжнародні непатентовані назви ліків.
- Обов’язково запитайте в лікаря адресу державної аптеки, де можна отримати безкоштовні ліки (до кожної лікарні прикріплена своя державна аптека).
- 2. Пред’явлення рецепта лікаря аптекарю та отримання безкоштовних або пільгових ліків. У випадку, якщо необхідного препарату немає провізор у аптеці має зробити заміну на аналогічний препарат, тільки іншого виробника.
Що робити у разі відмови лікаря/аптекаря в призначенні/наданні безкоштовних або пільгових ліків?
1.Якщо лікар/аптекар аргументує відмову відсутністю ліків, можна зробити письмовий запит до завідувача аптеки чи головного лікаря на отримання публічної інформації про наявність необхідних препаратів. Крім того, можна звернутись із відповідними запитами і до департаментів охорони здоров ‘я обласної державної адміністрації чи міської ради.
- Отримавши відповідь, Ви маєте право вимагати від лікаря/аптекаря надання відповідних ліків.
- У випадку, якщо ліки необхідно терміново, Ви можете придбати їх за власні кошти та в подальшому відшкодувати витрати шляхом звернення до Департаменту праці та соціального захисту населення міської ради чи Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення обласної державної адміністрації з додаванням чеків з назвою придбаного препарату.
- Якщо Вам все ж таки відмовлено в наданні безкоштовних або пільгових лікарських засобів або відшкодуванні витрат на них, Ви маєте право оскаржити відмову до суду.
Бурштинське бюро правової допомоги. Калуського МЦ БВПД
Опубліковано:14.06.2017