Опитування до Дня батька – що українські чоловіки думають про батьківство та домашні обов’язки

Опитування до Дня батька – що українські чоловіки думають про батьківство та домашні обов’язки

Що впливає на формування особистості чоловіка? Наскільки українці готові до рівного розподілу домашніх обов’язків? Якою є ідеальна дружина в очах українських чоловіків? Відповіді на ці та інші запитання шукали автори першого національного дослідження «Сучасне розуміння маскулінності: ставлення чоловіків до ґендерних стереотипів і насильства щодо жінок». Результати опитування напередодні презентувало Представництво Фонду ООН в галузі народонаселення в Україні (UNFPA). Дослідження проводилося на основі підходів Міжнародного обстеження чоловіків з питань ґендерної рівності. Участь в ньому взяли понад 1,5 тисячі чоловіків віком від 18 до 59 років з усіх регіонів України, окрім Автономної Республіки Крим. WoMo наводить вибрані тези з дослідження UNFPA.

Головною рисою «гарного чоловіка» опитувані найчастіше називали належне фінансове забезпечення родини. Натомість образ «гарної дружини» містить низку обмежень і вимог.

Хлопець, 18 років: «Вона має бути привітною, врівноваженою та турботливою, щоб чоловікові хотілося поверталися додому кожного дня».

Чи долучаються чоловіки до виконання домашньої роботи?

Не дивлячись на те, що усних коментарях чоловіки визнають свою здатність здатні самостійно виконувати більшість домашньої роботи, розподіл повноважень та обов’язків у домогосподарствах, за результатами дослідження, зберігає ознаки традиційної сім’ї. На чоловіків переважно покладають обов’язок фінансового забезпечення родини. Жінки натомість мають доглядати за дітьми та опікуватися домашніми справам.

При чому абсолютна більшість опитуваних чоловіків (89%) задоволені розподілом домашньої роботи у власній родині. З них кожен п’ятий вважає, що цим співвідношенням задоволена і їх дружина/партнерка.

Автори дослідження зазначають, що поширення подібних уявлень про розподіл обов’язків закріплює в суспільній свідомості «належні» соціальні ролі та функції жінок і чоловіків. Зрештою це може визначати сприйняття «меншовартості» жінок у суспільстві, обумовлювати їхнє залежне та навіть підлегле становище в ієрархії сімейних відносин.

Чи налаштовані чоловіки на відповідальне батьківство?

Обговорення в фокус-групах показало, що приклад стосунків у батьківській родині суттєво впливає на ставлення чоловіків до батьківства та подружніх стосунків.

Хлопець, 16 років: «У мене батька не було, виховувала мама. Мені здається, що більша частина виховання повинна лежати на матері, оскільки вона ближче до дитини».

Чоловік, 42 роки: «Доки дитина маленька, для неї важливий зв’язок з матір’ю, тому саме жінки мають опікуватися дошкільнятами. Чоловіки можуть долучатися до виховання вже пізніше, у підлітковому віці, коли треба пояснювати певні речі, пов’язані з дисципліною, відповідальністю, дорослішанням».

З іншого боку, несприятливий досвід дитинства призводить до протилежної реакції, коли чоловіки свідомо прагнуть не повторювати помилок своїх батьків.

Одружений чоловік, 39 років: «Мною батько не цікавився взагалі – і на шкільні збори не ходив, і гуляв зі мною. Тому я на власному досвіді прийняв рішення, що я цікавлюся життям своїх дітей. Я їх і до дитячого садка відводив, і до школи, і з вчителями розмовляю, намагаюся всіляко брати участь у їхньому житті».

Неодружений чоловік, 32 роки: «Мій батько до сорока років сам був, як дитина – мультики по телевізору дивися цілими днями. Родинними справами взагалі не цікавився. Я в жодному разі не хочу ставати схожим на нього».

Відділ соціального захисту

Поділитися статтею

Залиште свій коментар

Бурштинська міська рада


Контакти

вул. Січових Стрільців,4 м. Бурштин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, Україна, 77111

Графік роботи:

понеділок: 08:00-17:15
обідня перерва – 12:00-13:00
вівторок-четвер: 08:00-17:15
обідня перерва – 12:00-12:45
п’ятниця: 08:00-15:00
обідня перерва – 12:00-12:45
Субота – неділя: вихідний

Бурштинська міська рада © 2023. Всі права захищено